O Hodowli

Początki hodowli DOGOTYP Border Collie sięgają roku 2015. Wówczas nabyliśmy pierwszego, wyczekiwanego szczeniaka o imieniu Judith Stars Border Collies. Judith pochodzi z renomowanej Polskiej hodowli Stars Border Collies. Ojcem naszego szczeniaka był Multi Champion Tonkory Xtra Special. Pies importowany z Wielkiej Brytanii z hodowli Tonkory Border Collie. To jedna z najbardziej utytułowanych hodowli Border Collie na świecie. Matką była Multi Champion Bisa Stars Border Collies. Utytułowana suczka, której przodkowie pochodzą z Wielkiej Brytanii z hodowli Locheil oraz USA z hodowli Sportingfield`s.

Podczas dorastania naszego szczeniaka okazało się, iż Judith wyróżnia się spośród innych juniorów. Imponowała ponadprzeciętnym eksterierem wystawowym, wzorcową anatomiczną budową ciała oraz stanowczym i typowym dla rasy nieustępliwym charakterem. Jako dorosły pies osiągnęła liczne tytułu na krajowych i międzynarodowych wystawach. Uczestniczyła w wystawach w Polsce, na Litwie, ale również w Czechach oraz na Słowacji.

Misją hodowli DOGOTYP jest hodowanie psów rasy Border Collie, których eksterier oraz cechy charakteru odzwierciedlają ustalony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) wzorzec rasy w sposób możliwe zbliżony. W tym celu, podczas planowania miotów, psy w skojarzeniach dobieramy celowo. Dlatego Reproduktor oraz Suka Hodowlana zostają dopasowane w oparciu o indywidualne cechy obu osobników. Bierzemy również pod uwagę pozytywne wyniki badań chorób istotnych dla rasy.

Hodowla Border Collie to proces selekcji osobników o pożądanych cechach genetycznych, takich jak budowa anatomiczna, inteligencja, zrównoważony temperament oraz. Hodowla Border Collie DOGOTYP stara się dopasować psy i suczki tak, aby uzyskać szczenięta o jak najlepszych cechach. Dbamy o zdrowie dorosłych osobników i szczeniąt, przestrzegamy standardy rasy oraz przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt. Hodowla zwraca również uwagę na aspekty behawioralne swoich psów i dba o to, aby szczenięta były dobrze socjalizowane, miały styczność z różnymi ludźmi, zwierzętami i sytuacjami już od wczesnego wieku. Border Collie to rasa psów, która wymaga aktywności fizycznej i mentalnej, dlatego ważne jest, aby przyszli właściciele byli przygotowani na tę odpowiedzialność i byli w stanie zapewnić swojemu psu odpowiednią ilość ruchu i stymulacji.

Uwzględniamy również kwestie etyczne związane z hodowlą psów takie, jak unikanie hodowli na zbyt wąskiej grupie genetycznej czy minimalizowanie ryzyka dziedziczenia chorób genetycznych. W tym badamy genetycznie nasze osobniki, a także dobieramy dla nich partnerów, którzy mają niskie ryzyko dziedziczenia chorób genetycznych.

Hodowla Border Collie to proces starannego dobierania osobników, dbania o zdrowie i zachowanie standardów rasy, a także etyczne podejście do hodowli psów.

Border Collie to jedna z najinteligentniejszych ras psów. Jest przyjazna, radosna, oddana, przebiegła, sprytna, wymagająca czasu i pomysłu. Wychowanie szczeniaka Border Collie jest wyzwaniem, cierpliwą pracą, ale też okresem, który wraz z osiąganiem małych sukcesów przynosi wiele radości. Istotna przy wychowaniu szczeniaka Border Collie jest wiedza, chęci, ale też konsekwencja w działaniu. Border Collie może być psem dla początkujących, dla odpowiedzialnych ludzi, którzy mają dzieci, ale trzeba mieć świadomość, że nie jest to łatwy pies do wychowania.

Translate »