O Hodowli

Początki hodowli DOGOTYP Border Collie sięgają roku 2015. Wówczas nabyliśmy pierwszego, wyczekiwanego szczeniaka o imieniu Judith Stars Border Collies. Judith pochodzi z renomowanej Polskiej hodowli Stars Border Collies. Ojcem naszego szczeniaka był Multi Champion Tonkory Xtra Special. Pies importowany z Wielkiej Brytanii z hodowli Tonkory Border Collie. To jedna z najbardziej utytułowanych hodowli Border Collie na świecie. Matką była Multi Champion Bisa Stars Border Collies. Utytułowana suczka, której przodkowie pochodzą z Wielkiej Brytanii z hodowli Locheil oraz USA z hodowli Sportingfield`s.

Podczas dorastania naszego szczeniaka okazało się, iż Judith wyróżnia się spośród innych juniorów. Imponowała ponadprzeciętnym eksterierem wystawowym, wzorcową anatomiczną budową ciała oraz stanowczym i typowym dla rasy nieustępliwym charakterem. Jako dorosły pies osiągnęła liczne tytułu na krajowych i międzynarodowych wystawach. Uczestniczyła w wystawach w Polsce, na Litwie, ale również w Czechach oraz na Słowacji.

Misją hodowli DOGOTYP jest hodowanie psów rasy Border Collie, których eksterier oraz cechy charakteru odzwierciedlają ustalony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) wzorzec rasy w sposób możliwe zbliżony. W tym celu, podczas planowania miotów, psy w skojarzeniach dobieramy celowo. Dlatego Reproduktor oraz Suka Hodowlana zostają dopasowane w oparciu o indywidualne cechy obu osobników. Bierzemy również pod uwagę pozytywne wyniki badań chorób istotnych dla rasy. Można tu wyróżnić Dysplazje, CEA, TNS, NCL, Gonioskopie.

Border Collie to jedna z najinteligentniejszych ras psów. Jest przyjazna, radosna, oddana, przebiegła, sprytna, wymagająca czasu i pomysłu. Wychowanie szczeniaka Border Collie jest wyzwaniem, cierpliwą pracą, ale też okresem, który wraz z osiąganiem małych sukcesów przynosi wiele radości. Istotna przy wychowaniu szczeniaka Border Collie jest wiedza, chęci, ale też konsekwencja w działaniu. Border Collie może być psem dla początkujących, dla odpowiedzialnych ludzi, którzy mają dzieci, ale trzeba mieć świadomość, że nie jest to łatwy pies do wychowania.

Translate »