ZKwP FCI

Hodowla DOGOTYP Border Collie ZKwP FCI jest zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). To największą organizacja kynologiczna w Polsce. Jej początki sięgają roku 1938. Warto zwrócić uwagę na fakt, że “ZKwP” to jedyna organizacja kynologiczna w Polsce, która jest zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Dlatego żadne inne stowarzyszenie w Polsce nie współpracuje z FCI. Jest to informacja szczególnie istotna przy wyborze hodowli, z której planuje się nabyć psa rasowego.

Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP)

Związek Kynologiczny w Polsce to organizacja, która skupia właścicieli i sympatyków psów rasowych 350 ras. Należą do nich: owczarki i psy pasterskie, pinczery, sznaucery i molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, teriery, jamniki, szpice i psy w typie pierwotnym, psy gończe, wyżły, aportery i płochacze, psy dowodne, psy ozdobne i do towarzystwa oraz charty. Polska kynologia może poszczycić się pięcioma rodzimymi rasami. Polskie rasy psów: Chart Polski, Gończy Polski, Ogar Polski, Polski Owczarek Nizinny i Polski Owczarek Podhalański. Z tego powodu corocznie “ZKwP” organizuje w całym kraju ponad 200 wystaw psów rasowych. Organizuje wystawy rangi krajowej i międzynarodowej, ale również wystawy klubowe i specjalistyczne. W 2018 roku “ZKwP” miał zaszczyt organizowania Europejskiej Wystawy Psów Rasowych.

Fédération Cynologique Internationale (FCI)

Fédération Cynologique Internationale (FCI) to Światowa Organizacja Psów. Utworzona w roku 1911 w celu promowania i ochrony kynologi oraz ras psów. Obejmuje 99 członków i partnerów kontraktowych, z których każdy członek wydaje własne rodowody i szkoli własnych sędziów. FCI ma trzy sekcje: Europa, Ameryka i Karaiby, Afryka i Oceania. Organizacja dba o to, aby standardy, rodowody i sędziowie byli wzajemnie uznawani przez wszystkich członków FCI. Wyróżniamy 349 ras psów. Każda z ras jest “własnością” określonego kraju. Kraje “właścicieli” ras piszą standardy swoich ras we współpracy z komisjami naukowymi FCI. Standardy obejmują szczegółowe opisy wzorców poszczególnych ras psów.

FCI zajmuje się tłumaczeniem, aktualizacją oraz publikacją standardów dotyczących ras psów. Dlatego owe standardy są punktem odniesienia dla sędziów na wystawach w krajach członkowskich FCI. Standardy są również wyznacznikiem dla nas hodowców, którzy staramy się, lub przynajmniej powinniśmy się starać, hodować psy najwyższej jakości. Każdy kraj organizuje międzynarodowe pokazy piękności, a także próby i testy pracy. Również zawody agility, posłuszeństwa, wyścigi, biegi, próby pasterskie. FCI przyjmuje wyniki z pokazów a następnie je przetwarza oraz homologuje.

Translate »